Promocja EVS w Zespołe Szkół w Korzkwi

W ramach Międzynarodowego Dzień Wolontariusza zostaliśmy zaproszeni do Zespołu Szkół w Korzkwi, gdzie młodzi ludzie działają w Klubie Wolontariatu Pomagamy. Promowaliśmy ideę Wolontariatu Europejskiego i też (dzięki Amandine Hesperies) pokazaliśmy co to znaczy być wolontariuszem w Polsce.
Bardzo dziękujemy za całą organizację szkole i wszystkim, którzy wzięli udział w tym spotkaniu - było fantastycznie!

Międzynarodowe obchody święta wolontariusza w Korzkwi

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1985 roku, w dowód uznania dla ochotników, którzy poświęcają swój czas i dzielą się umiejętnościami, aby pomóc innym, bardziej potrzebującym. Klub Wolontariatu POMAGAMY z Korzkwi w tym roku uczcił swoje święto w sposób szczególny.

Opiekunki Klubu przy wsparciu koordynatorki z Regionalnego Centrum Wolontariatu zaprosiły niecodziennych gości. Odwiedził nas Marco Trimboli, Włoch działający w Stowarzyszeniu Rozwoju i Integracji Młodzieży (Youth Development And Integration Association) Strim. Towarzyszyła mu młoda Francuzka - Amandine, wolontariuszka od dwóch miesięcy przebywająca w Polsce.

Na półtoragodzinnym spotkaniu z młodzieżą opowiadali oni o możliwości włączenia się w działania międzynarodowego wolontariatu, dzielili się wrażeniami i doświadczeniami ze swojej działalności, pokazywali ciekawe zdjęcia. Marco zachwycił wszystkich doskonałą znajomością języka polskiego, bezpośredniością i poczuciem humoru. Amandine wzruszyła dzielnością, z jaką podejmowała próby posługiwania się naszym językiem. W porozumieniu z młodzieżą bez pośrednictwa tłumacza pomógł jej wrodzony talent aktorski oraz duży dystans do siebie. Goście odpowiedzieli na pytania, rozdali nagrody, a potem obejrzeli specjalnie na tę okazję przygotowany lipdab, obrazujący pracę Klubu. Rozstawaliśmy się już mocno zaprzyjaźnieni, wymieniając wzajemne zaproszenia do dalszej współpracy.

Zaraz potem szkolne korytarze zaroiły się od ubranych w klubowe koszulki oraz czerwone mikołajowe czapki wolontariuszy, którzy rozdawali grzecznym dzieciom cukierki oraz wspierali Mikołajkę wręczającą paczki z prezentami. To były niezapomniane przeżycia! Szkoda, że taki dzień obchodzimy tylko raz w roku!